Aplikace Houseparty zažívá celosvětový boom. Jak ji používat bezpečně?

Aplikace Houseparty zažívá celosvětový boom. Jak ji používat bezpečně?
4. 6. 2020
Karolína Brodská

Už vás videokonference trochu unavují? Co si po náročném pracovním dni zajít na „večírek“ a popovídat si s přáteli? 

Nebojte se, do města vás „hnát“ nebudeme. Díky aplikaci Houseparty se můžete bavit online. Nezapomínejte ale na zabezpečení a ochranu soukromí. A dohlédněte na to, s  kým v aplikaci komunikují vaše děti.  

Po svém spuštění v roce 2016 se vidoechat Houseparty stal hojně využívanou aplikací. Na přední místa žebříčků se aktuálně vrátil v souvislosti s koronavirovou epidemií. Pokud je na vás tahle appka moc „free“ – sofistikovanější videokonference můžete vést například prostřednictvím nástroje Google Meet. Více se dočtete v tomto našem článku

Houseparty funguje na trochu jiném principu než třeba oblíbený Skype. Začnete komunikovat se svými přáteli, ale postupně se do chatu po schválení uživatelů mohou přidávat i jejich kamarádi. Vytvoří se tak virtuální místnost, do které mohou vstupovat stále další ověření lidé. Pestrá skupinová konverzace pak připomíná večírek. Houseparty si mohou stáhnout uživatelé operačních systémů iOS i Android

V aplikaci navíc najdete i několik party her, které znáte z reálného života. Užít si můžete mimo jiné oblíbenou hru „Kdo jsem?“. Je založena na tom, že na čele máte virtuální nalepovací poznámkový lísteček se jménem osobnosti, kterou představujete. Vaším úkolem je pomocí chytrých otázek ostatních zjistit, kdo jste.  

Pozor na kyberšikanu 

Při používání aplikace samozřejmě nesmíte zapomínat na aspekty ochrany soukromí a zabezpečení. Houseparty je určena pro pobavení a komunikaci s prověřenými uživateli. Doporučujeme, aby aplikaci nepoužívaly děti bez dohledu dospělého, aby se nestaly obětí sextingu a kyberšikany. Rozhodně by měly používat funkci zámku či soukromého režimu. Více o tématu zneužívání dětí na internetu si můžete přečíst na našem portálu O2 Chytrá škola v této kapitole.    
 
Smutným faktem je, že počet případů kybernetické kriminality řešených například online poradnou E-Bezpečí roste i v době koronavirové krize. Přestože v uplynulých týdnech řada služeb zastavila svou činnost, poradna projektu E-Bezpečí olomoucké univerzity funguje neustále a aktivně v součinnosti s Policií ČR pomáhá řešit palčivé problémy spojené se světem internetu. 

Pár tipů, jak používat Houseparty bezpečně 

  • Přátele přidáte zadáním uživatelského jména nebo propojením s Facebookem. 
  • Pokud aplikaci povolíte sdílet polohové služby, můžete požádat o přátelství osoby, které se nacházejí ve vašem okolí.
  • Protože pravděpodobně skončíte v chatu s velmi rozmanitým seznamem přátel, je důležité používat funkci „zámek“. Díky tomu se do probíhajícího chatu nemůže „nikdo zvenčí“ samovolně bez schválení ostatních připojit.  
  • Nechcete být v otevřené místnosti, do které mohou přijít „přátele přátel“? Žádný problém. V nastavení si můžete nastavit soukromý režim, který zamkne místnost, ve které se právě nacházíte.  
  • Houseparty se stala populární i mezi dětmi školního věku. Pokud to přeci jen dovolíte, přesvědčte se, že používají funkci zámku či soukromého režimu. Musíte si být jisti tím, že do chatu přidávají pouze uživatele, které znají osobně.  
  • Jestliže nebudete používat zmiňované bezpečnostní prvky a přijímat stále nové žádosti, může se vám to vymstít. V případě, že aplikaci požívají vaše děti, požádejte je, ať vás do Houseparty přidají. Budete mít možnost se do jejich chatu přihlásit a zjistit, s kým jsou vaši potomci v místnosti.  
  • V uplynulých týdnech se objevily informace, že instalace Houseparty umožnila hackerům získat přístupy do internetového bankovnictví či do streamovací služby Spotify. Je to ale nepravděpodobné – aplikace totiž vyžaduje jen oprávnění, která jsou pro ni nezbytná  – mikrofon a fotoaparát. Vše ostatní je volitelné.

zdroj:
https://www.o2chytraskola.cz/novinka/141/aplikace-houseparty-zaziva-celosvetovy-boom-jak-ji-pouzivat-bezpecne

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality